6 Mayıs 2010 Perşembe

Hıdrellez...

Hıdrellez; Hızır ile İlyas sözcüklerinin birleşmesinden türemiştir. Türk kültüründe sıkıntıda bulunanların yardımına koşmalarıyla tanınan Hızır ve İlyas peygamberlerin 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece “buluştukları”, “dilekleri gerçekleştirdikleri”ne inanılır. Bu inanış, zaman içinde çeşitli kutlama biçimleriyle “Hıdrellez” denen şenliklere dönüşmüştür.
.

“Doğa”nın her baharda “canlanışı”, dünyanın her yerinde yaşayan insan toplulukları tarafından, kendi kültürlerine uygun biçimlerde kutlanır. İnsanlar, kışın getirdiği karamsarlıktan kurtuldukları için sevinirken, her bahar yeniden canlanan doğaya umut bağlar, düşlerinin, dileklerinin gerçekleşmesi için -genellikle Nisan - Mayıs aylarında ve belli tarihlerde- istekte bulunmanın “tam sırası” olduğunu düşünürler. Çoğu dini bayramların da kökeninde yer alan bu inanış, Türk kültüründe en yaygın biçimini “Hıdrellez Şenlikleri”nde bulmuştur.
.
Hıdrellez’de su kenarlarında bahar yemekleri yemek, en çok istenen şeyleri yazmak ya da resimlerini yapmak ve bunları genellikle bir gül fidanının dibine koymak, ateşlerin üzerinden atlayıp olumsuzluklardan arınmak, doğa ile kurulan ilişkinin ve iletişimin simgelerindendir. Hıdrellez kısaca insan ve doğa arasındaki iletişimi, baharı ve umudu simgeleyen bir kültürel gelenektir.
Amaç insanların hurafelere inanmasını, olmayacak düşlere kapılmasını teşvik etmek ya da dinsel veya kültürel telkinde bulunmak asla değildir. Bu etkinlik kent yaşamında bir geleneğin canlı tutulması, kıştan bunalan insanların rahatlayıp eğlenmesi ve umutlarını tazelemesi için yapılmaktadır.
.
HERKESİN TÜM İSTEKEKLERİNİN GERÇEKLEŞMESİ DİLEĞİYLE...
.
.

1 yorum:

AYŞENİMOOO dedi ki...

HER GÜN ÖMÜRDEN BİR GÜN GİDERKEN, HERYIL DA HAFIZAMIZDAN, HAYATTAN, HAYATIN GETİRDİĞİ YÜKTEN, YORGUNLUKTAN VE YILGINLIKTAN EN ÖNEMLİ, EN KUTLANASI ŞEYLER BİLE UNUTULUYOR, ARADA KAYNAYIP GİDİYOR. GEÇEN YIL KARDEŞİMİN DOĞUM GÜNÜNÜ UNUTMUŞTUM VE ÇOK ÇOK ÜZÜLMÜŞTÜ, BU YIL HIDRELLEZİ TAŞ GİBİ UNUTTUM,ERTESİNDE HABERİM OLDU, O COŞKUYU YAŞAYAMADIM, DİLEK TUTAMADIM VE İÇİMDE KOCAMAN BİR BOŞLUK HİSSETTİM.
UMARIM DİLEKLERİNİZ KABUL OLUR.
HERŞEY GÖNLÜNCE OLSUN
SEVGİLER...
DİPNOT:ANNEKEDİ BİR ÖNCE BU KONUYLA İLGİLİ YORUM YAPTIM, AMA YORUM YOK DEDİĞİ İÇİN İKİNCİ KEZ YORUM YAPTIM...